• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

Adakta Bulunmanın Yasaklanması

Adakta Bulunmanın Yasaklanması

 

59) Ebû Hüreyre (r.a.) dan gelen rivayetle, dedi ki: Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu:

“Nezir (adak) ademoğluna bir şey sağlamaz. Benim takdir etmediğim meydana gelmez. Ona sadece kaderde olan gelir, onun da kendisi için takdir etmişim­dir. Ancak adakla cimriden malını çıkarırım (sadaka verme­yen cimri insanın malından bu yol ile sadaka hakkını alı­rım).”[1]

v Buhârî (6694) gelen başka hadis lafzı şöyledir:

“Âdemoğlu’na adak bir şey sağlamaz. Benim takdir etmediğim meydana gelmez. Ona sadece kaderde olan olur, onu da kendisi için takdir etmişimdir. Ancak cimri olan kimseden ma­lını çıkarırım, önceden cimriliğimden ötürü alınamayanı bu yol ile alırım.”

 

***

 


 

[1] Müttefekun aleyh. Hadisin lafzı Buhârî'ye aittir (6609), Müslim'de (1640) rivayet etmiştir.

Önemli Açıklama:

 

İmam Mazirî (rh.a.) der ki: “Herhalde adağın yasaklanma­sının sebebi; adağı adayan kimse bu adağında çokça ısrarlı oluyor ve sonuçta istemeksizin bunu kendisini bir tekellüf al­tına almasından böyle meydana geliyor (Yani kendi zorlama­sıyla olay zorlanıp nehyedilen adak kapsamına giriyor.)

Kadı Iyâz (r.h) der ki: “Buradaki adağın yasak olması herhalde bazı cahillerin zannettikleri gibi adağın kaderi geri çevirdiği itikadıdır. Aynı şekilde kendisi hakkında Allah’ın takdirinin meydan bulmayacağı itikadıdır. İşte cahillik yap­maması için bu sakat görüşlere düşmemesi için bu türlü ya­sak olan adaklardan nehyedilmiştir.”

Bütün Müslümanların icmasına göre, mubah olan adak olmakla beraber, bu şekilde adak adanmışsa yerine getirmek vaciptir. Buradaki bağlayıcılık konusu Allah’a itaat olursa. Şayet günah olan bir konuda nezir (adak) adanırsa bu adak geçerli olmamakla birlikte bunun kefâreti de yoktur. Allah (c.c.) en iyisini bilir.

 

***

 1286 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın