• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

Cihadın ve Allah Yolunda Savaşa Git­menin Fazileti

CİHAD

 

Cihadın ve Allah Yolunda Savaşa Git­menin Fazileti

 

20) Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivayetle dedi ki: “Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

Allahu Teâlâ, kendisini iman ve Peygamber­lerini doğrulamaktan başka bir şey yöneltmeksizin Benim yolumda cihada çıkanı kazandığı ecir, veya elde etmiş olduğu ganimet ile geri çevirir yahut cennete sokar” diye kendi katında kefil olur. Şayet ümmetime zorluk çıkarma korkum olmasaydı, hiçbir seriyenin (savaşa giden ordunun) arkasında kalmayıp Allah yolunda öldür­meyi sonra diriltilip tekrar öldürmeyi sonra diriltip tekrar öldürmeyi isterdim.”[1]

v Müslim’de geçen (1876) Ebû Zer’a yoluyla, O’nun da Ebû Hüreyre’nin (r.a.) rivayet ettiği hadiste Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyur­dular:

“Allahu Teâlâ, kendisinin yolunda cihad etmek, kendisini iman ve Peygamberini doğrulamaktan başka bir şey yöneltmeksizin Benim yolunda cihada çıkana kendi katında kefil olmuştur. İşte bu kimseye; Cennete sok­mak ya da cihada çıktığı yerde yine evine göndermek ve yahut ta mükafat ya da ganimetten elde ettiği bu şey­leri kendisine verilmek üzere kefil olmuştur. Muhammed’in nefsi elinde olana yemin olsun ki! Allah yolunda açılan (isabet olunan) her bir yara, kıyamet gününde açıldığı günkü gibi, kan ren­ginde ve misk kokulu olarak gelir. Muhammed’in nefsi elinde olana yemin olsun ki; Müslümanlara zorluk çıkarma korkum olmasaydı, asla savaşa çıkan bir ordunun arkasında kalmaz­dım. Ama Ben onların hepsini teçhizatlandırma imkanını bulamıyorum, onlar da kendi teçhizatları için imkan bulamıyorlar, bu durumda onların Benden geri kalmaları kendilerine güç gelir. Muhammed’in nefsi elinde olana yemin olsun ki, Allah yolunda savaşıp öldürmeyi, sonra tekrar savaş öldürmeyi isterdim.”

 

***


 

[1] Müttefekun aleyh. Hadisin lafzı Buhârî’ye aittir (36).2569 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın