• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

EHİL OLMA LİYAKAT

EHİL OLMA LİYAKAT

Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir. 4/58

Gerçek şu ki, biz emaneti göklere, yere ve dağlara sundukta onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; insan onu yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir.33/72

Bir peygambere, emanete hıyanet yaraşmaz. Kim emanete (devlet malına) hıyanet ederse, kıyamet günü, hainlik ettiği şeyin günahı boynuna asılı olarak gelir. Sonra herkese -asla haksızlığa uğratılmaksızın-kazandığı tastamam verilir. 3/161.
"Ben nefsimi temize çıkarmam; çünkü nefs, Rabbimin merhameti olmadıkça, kötülüğü emreder. Doğrusu Rabbim bağışlayandır, merhamet edendir." 12/53.

"Yusuf, Maksadım, vezire, gıyabında ihanet etmediğimi, hainlerin tuzaklarını Allah'ın başarıya erdirmediğini bilmesini sağlamaktı" dedi. 12/52.

  • Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı şu ayetleri okurken işittim. (Mealen): "Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür" (Nisa 58). Bu sırada Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın başparmağını kulağına, onu takib eden (şehadet) parmağına da gözünün üzerine koyduğunu gördüm."[9]

Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig adlı eserinden Kamu Yönetimine talip olanlara nasihatler.

1-Ey hükümdar, senden önce idareyi elinde tutan senin babandı. Hazinesi ve mahiyetinde askerleri vardı. Bunlara dayanarak istediğini elde etti ve yaşadı. Sonunda ölüm onu götürdü böyle olmasına rağmen onun büyük şöhreti ona bir fayda vermedi.

2-Hayatı aziz bil ve onu lüzumlu işlerde kullan; insanlara iyiliklerde bulun. Uyanık ol, gafil olma, düşünerek hareket et.

3-Doğru ol, ancak böylelikle uzun müddet payidar olabilirsin.

4-Herkesin iyi olmasını istersen önce kendin iyi ol. Halk bozulursa onu beyler düzene koyar, eğer beyler bozulursa onları kim düzene koyar. Sen düzenli olursan halk da düzelir.

5-Hiddet ve öfkene mani ol. Eğer gazaba gelirsen dilsiz gibi ol.

6-İhsanda bulunurken acele et, cezalandırman gerekirken sabırlı ol.

7-Düşman edinme, kan dökme, metanetli ol, az ye, az uyu, az konuş, çok ibadet ve iş yap.

8-Dedikoducuyu ve müfteriyi kendinden uzak tut.

9-Aç gözlü kimselere mevki verme. Kötü ve zalim olan kimseyi yükseltme, orta halliler bozulur  ve fakirler açlıktan kırılır. Fakirler orta halli olursa, orta hallilerde zengin olursa memleket zengin olur düzelir.1676 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın