• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

GERÇEK İNANAN

GERÇEK İNANAN

ALLAH’A SAYGIDAN KALPLERİ TİTRER

İnananlar ancak, o kimselerdir ki Allah anıldığı zaman kalpleri titrer, ayetleri okunduğu zaman bu onların imanlarını artırır. Ve Rablerine güvenirler; namaz kılarlar; kendilerine verdiğimiz rızktan yerli yerince sarf ederler. 8/2-3.
İşte gerçekten inanmış olanlar bunlardır. Onlara Rablerinin katında mertebeler, mağfiret ve cömertçe verilmiş rızkılar vardır. 8/4.

İman edenlerin Allah (c.c)’a olan sevgileri daha kuvvetli ve süreklidir. 2/165

KENDİNİ VE MALINI ALLAH’A FEDA ETMEK

İnsanlardan öyleleri vardır ki, Allah’ın rızasını kazanmak için kendini Allah’a satar. Allah kullarına karşı şefkatlidir. 2/207

İnsanlardan öyleleri de var ki, Allah'ın rızasını almak için kendini ve malını feda eder. Allah da kullarına şefkatlidir. 2/207.

ALLAH SEVGİSİ

De ki;
 Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabalarınız, kazandığınız mallar, zarar etmesinden korktuğunuz ticaretiniz, çok sevdiğiniz evleriniz, size Allah’tan, Resülün’den ve onun yolunda cihat etmekten daha sevimli ise o halde Allah emrini yerine getirinceye kadar gözetleyin. (Başınıza gelecekleri göreceksiniz) Allah, yoldan çıkmış topluluğu (doğru) yola iletmez. 60/4

İnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk tanrılar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi. 2/165.

(Resûlüm! ) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. 3/31.

ALLAH’TAN KORKMAK

Ey inananlar, Allah'tan korkun ve kişi, yarın için ne (yapıp) gönderdiğine baksın. Allah'tan korkun; çünkü Allah, yaptıklarınızdan haberdardır. 59/18

Allah'ı unutup da Allah'ın da kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın onlar, yoldan çıkan kimselerdir.59/19

Cehennem ehli ile cennet ehli bir olmaz. Cennet ehli kurtularak isteklerine erişenlerdir.59/20

Biz bu Kur'ân'ı bir dağa indirseydik, Allah'ın korkusundan onu baş eğmiş, parça, parça olmuş görürdün. Bu misalleri düşünsünler diye insanlara veriyoruz. 59/21

O, öyle Allah'tır ki O'ndan başka tanrı yoktur. Görülmeyeni ve görüleni bilendir. O, esirgeyen bağışlayandır.59/22

O halde gücünüzün yettiği kadar Allah'tan korkun, dinleyin, itaat edin, kendi iyiliğinize olarak harcayın. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erenlerdir. 64/16

Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa hemen Allah'a sığın. Çünkü O her şeyi işitir ve bilir. 41/36

ALLAH KUL ÜZERİNDE TASARRUF SAHİBİDİR

Allah sana bir sıkıntı verirse, O'ndan başkası gideremez. Sana bir iyilik verirse başkası onu engelleyemez. O, her şeye Kadir'dir. 6/17.
O, kullarının üstünde yegâne tasarruf sahibidir. Hâkim’dir, haberdardır. 6/18.

ALLAH İÇİN İBADET

De ki: "Namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, alemlerin Rabbi Allah içindir. 6/162.
O'nun hiçbir ortağı yoktur; böyle emr olundum ve ben Müslümanların ilkiyim." 6/163.

ALLAH’A SIĞINMAK

De ki: "Rabbim! Onların tehdit olundukları şeyi bana mutlaka göstereceksen, o zaman beni zalim milletin içinde bulundurma Ya Rabbi." 23/93-94.
Biz onlara vad ettiğimizi sana elbette gösterebiliriz. 23/95.

Kötülüğü en iyi ile sav. Onların vasıflandırmalarını Biz daha iyi biliriz. 23/96.
De ki: "Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından Sana sığınırım." 23/97.

"Rabbim! Yanımda bulunmalarından da Sana sığınırım." 23/98.

ALLAH İNANANLARDAN YANADIR

Allah şüphesiz inananları savunur, çünkü hainleri ve nankörleri hiç sevmez.* 22/38.

Ey inkârcılar! Zafer istiyorsanız, işte zafer geldi (aleyhinize çıktı). Peygambere karşı gelmekten vazgeçerseniz sizin iyiliğinize olur, yok tekrar dönerseniz biz de döneriz; topluluğunuz çok da olsa size hiçbir fayda vermez. Allah inananlarla beraberdir.* 8/19.

Allah inananları, dünya hayatında ve ahi rette sağlam bir söz üzerinde tutar; zalimleri de saptırır. Allah dilediğini yapar.* 14/27.

Allah’a güzel bir borç veriniz. Nefisleriniz için önceden gönderdiğiniz her iyiliği Allah katında daha hayırlı ve karşılığını daha büyük bulacaksınız. 73/204415 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın