• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

ALAY ETMEK

ALAY ETMEK

PEYGAMBERLERİ ALAYA ALANLAR

Onlara gelen her peygamberi alaya alıyorlardı. 15/11.

And olsun, senden önceki peygamberlerle de alay edildi; ama onları alaya alanları, o alay konusu ettikleri şey kuşatıverdi. 21/41

And olsun ki, senden önce birçok peygamberler alaya alınmıştı, onlarla eğlenenleri, alaya aldıkları şey mahvetti.* 6/10.

And olsun ki, senden önce de nice peygamberler alaya alınmıştı. İnkar edenleri önce erteledim, sonra cezalarını verdim. Cezalandırmam nasıldı? 13/32.

And olsun ki, senden önce birçok peygamber alaya alınmıştı da, alaya alanları, eğlendikleri şey mahvetmişti.* 21/41.

 (RESÜLÜM!) KAFİRLER SENİ GÖRDÜKLERİ ZAMAN: ‘SİZİN İLAHLARINIZI DİLİNE DOLAYAN BU MU?’ DİYEREK SENİ HEP ALAYA ALIRLAR. HALBUKİ ONLAR, ÇOK ESİRGEYİCİ ALLAH’IN KİTABINI İNKAR EDENLERİN TA KENDİLERİDİR.21/36

Seni gördükleri zaman, "Allah'ın gönderdiği elçi bu mudur?" diye alaya almaktan başka birşey yapmazlar. 25/41.

Kullara yazıklar olsun! Kendilerine hangi elçi gelse, onu alaya alıyorlardı. 36/30.

Evet; sen onlara şaşıyorsun, onlar da seni alaya alıyorlar. 37/12.

Onlara öğüt verildiğinde öğüt dinlemezler. 37/13.
Bir mucize gördüklerinde onu eğlenceye alırlar. 37/14.

Kendilerine gelen her peygamberi onlar mutlaka alaya alırlardı. 43/7.

İNKÂRCILARIN İNANANLARI ALAYA ALMALARI

İnananlara rastladıkları zaman, "İnandık" derler, elebaşılarıyla baş başa kaldıklarında, "Biz şüphesiz sizinleyiz, onlarla sadece alay etmekteyiz" derler. 2/14.

GERÇEKTE, ALLAH ONLARLA İSTİHZA (ALAY) EDER DE AZGINLIKLARINDA ONLARA FIRSAT VERİR, BU YÜZDEN ONLARE BİR MÜDDET BAŞIBOŞ DOLAŞIRLAR. 2/15

İnkar edenlere, dünya hayatı güzel görünür, onlar, inananlarla alay ederler, oysa Allah'a karşı gelmekten sakınanlar kıyamet günü onların üstünde olacaklardır. Allah dilediğini hesapsız şekilde rızıklandırır. 2/212.

Allah: "Sinin orada! Benimle konuşmayın. Kullarımdan bir topluluk: "Rabbimiz! inandık, artık bizi bağışla, bize acı. Sen acıyanların en iyisisin" diyordu. Siz ise, onları alaya alıyordunuz. Bu yaptıklarınız size Beni anmayı unutturuyordu. Onlara hep gülüyordunuz. Sabretmelerine karşılık bugün onları mükafatlandırdım. Doğrusu onlar kurtulanlardır" der. 23/108-111.

Şöyle derler: "Kendilerini dünyada iken kötü saydığımız kimseleri burada niçin görmüyoruz?" 38/62.
"Onları alaya alırdık; yoksa şimdi gözlere görünmezler mi?" 38/63.
İşte cehennemliklerin bu şekilde tartışması gerçektir.* 38/64.

AYETLERİ ALAYA ALANLAR

O, size Kitap'da "Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, başka bir söze geçmedikçe, onlarla bir arada oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz" diye indirdi. Doğrusu Allah münafıkları ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır. 4/140.

Gerçek kendilerine gelince onu yalanladılar. Alaya aldıkları şeyin haberleri kendilerine gelecektir. 6/5.

İkiyüzlüler, kalblerinde olanı haber verecek bir surenin inmesinden çekiniyorlar. De ki: "Alay edin bakalım, Allah çekindiğiniz şeyi ortaya koyacaktır." 9/64.
Onlara soracak olursan, "Biz and olsun ki, eğlenip oynuyorduk" diyecekler; De ki: "Allah'la, ayetleriyle, Peygamberiyle mi alay ediyordunuz?" 9/65.

And olsun ki, onların azabını sayılı bir süreye kadar ertelesek, "Onu alıkoyan nedir?" derler. Bilin ki, onlara azab geldiği gün, artık geri çevrilmez; alaya aldıkları şey onları mahvedecektir.* 11/8.

Bu yüzden, işledikleri kötülüklere uğradılar ve alay ettikleri şey onları kuşattı.* 16/34.

Evet, yalanladılar; alay edip durdukları şeylerin haberleri kendilerine ulaşacaktır. 26/6.

Sonra Allah'ın ayetlerini yalan sayıp, onları alaya alarak kötülük yapanların sonu pek kötü oldu.* 30/10.

Onlara, işledikleri kötü şeyler belli olur; alaya aldıkları şeyler de kendilerini çepeçevre sarar. 39/48.

FAKİRLERLE ALAY EDENLER

Sadaka vermekte gönülden davranan müminlere dil uzatan ve ancak ellerinden geldiği kadar verebilenlerle alay eden kimselere bu davranışlarının cezasını Allah verir; onlara can yakıcı azab vardır. 9/79.

KIYAMETİN ŞİDDETİNDEN SAKINMAK

Kişinin: "Allah'a karşı aşırı gitmemden ötürü bana yazıklar olsun. Gerçekten ben alaya alanlardandım" diyeceği günden sakının. 39/56.

İşledikleri kötülükler kendilerine belli oldu ve onları, alaya aldıkları şeyler kuşatıp mahvetti. 45/33.

And olsun ki onlara, size vermediğimiz servet ve imkanı vermiştik. Onlara kulaklar, gözler ve kalbler vermiştik; ama kulakları, gözleri ve kalbleri onlara bir fayda sağlamadı, zira, Allah'ın ayetlerini bile bile inkar ediyorlardı, alaya aldıkları şeyler onları kuşatıp yokediverdi.* 46/26.

KÂFİRLER ALAYCIDIRLAR

Allah'la beraber başka bir tanrının bulunduğunu kabul eden alaycılara karşı şüphesiz Biz sana kâfiyiz. Yakında ne olduğunu öğreneceklerdir. 15/95-96.

ALAY ETMEKTEN KAÇININ

Ey inananlar! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın, belki de onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da başka kadınları alaya almasınlar, belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın; birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın; inandıktan sonra yoldan çıkmış olmak ne kötü bir addır. Tevbe etmeyenler, işte onlar zalimlerdir. 49/11.

Mal toplayarak onu tekrar tekrar sayan, diliyle çekiştirip alay eden kimsenin vay haline! 104/1-2.

Müslüman kardeşini hor görmesi kişiye kötülük olarak yeter. HADİS.

Allah güzeldir ve güzeli sever. Kibir ise hakkı kabul etmemek ve insanları hor görmektir. HADİS.4688 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın