• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://plus.google.com/105781278635982310194/posts
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

DEVLET REİSLİĞİNE İTAAT

DEVLET REİSLİĞİNE İTAAT

EY İMAN EDENLER, ALLAH’A İTAAT EDİN. PEYGANBERE VE SİZDEN OLAN EMİR SAHİPLERİNE DE İTAAT EDİN. EĞER BİR ŞEY HAKKINDA İHTİLAFA DÜŞERSENİZ ONU ALLAH’A VE PEYGANBERE DÖNDÜRÜN. EĞER ALLAH VE AHİRET GÜNÜNE İNANIYORSANIZ. BU HEM HAYIRLİ, HEM NETİCE İ’TİBARİYLE DAHA GÜZELDİR.4/59

 

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH’IN ADIYLA

Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür. 4/58.

 

Kendilerine güven veya korku hususunda bir haber geldiğinde onu yayarlar; halbuki o haberi Peygamber'e veya kendilerinden buyruk sahibi olanlara götürselerdi, onlardan sonuç çıkarmaya kadir olanlar onu bilirdi. Allah'ın size bol nimeti ve rahmeti olmasaydı, pek azınız bir yana, şeytana uyardınız. 4/83.

 

Verdikleriyle denemek için sizi yeryüzünün halifeleri kılan ve kiminizi kiminize derecelerle üstün yapan O'dur. Doğrusu Rabbinin cezalandırması süratlidir. Şüphesiz O bağışlar, merhamet eder.* 6/165.

 

Sonra onların ardından, nasıl davranacağınıza bakmak için sizi yeryüzünde onların yerine geçirdik. 10/14.

 

Ey Davud! Seni şüphesiz yeryüzünde hükümran kıldık, o halde insanlar arasında adaletle hükmet, hevese uyma yoksa seni Allah'ın yolundan saptırır. Doğrusu, Allah'ın yolundan sapanlara, onlara, hesap gününü unutmalarına karşılık çetin azap vardır.* 38/26.

 

EĞER ÜZERİNİZE HABEŞİ VE BURUNU, KULAĞI KESİK BİR KÖLE EMİR TAYİN EDİLSE, O SİZİ ALLAH’IN KİTABI İLE SEVK VE İDARE ETTİĞİ SÜRECE SİZ ONUN EMİRLERİNİ DİNLEYİNİZ VE (ONA) İTAAT EDİNİZ.HADİS

 “Müslüman kişinin bir günah işlemekle emr olunması durumu dışında hoşlandığı veya hoşlanmadığı hususlarda (Müslüman amirlerinin emirlerine) itaat etmesi vaciptir. Bir günah işlemekle emr olunduğu zaman (hiçbir amiri) dinlemek veya itaat etmek yoktur.” İbn-i Mace 2864

 

 “Üç kişi sefere çıktığı vakit, içlerinden birini emir (başkan) tayin etsinler.” Ebu Davut 2608

 

PEYGANBERİMİZ (S.A.V.) “HİLAFET 30 SENEDİR ONDAN SONRASI MELİKLİK VE EMİRLİKTİR.” BUYURMUŞTUR

 

EHLİSÜNNET MESHEPLERİNE GÖRE HALİFE (DEVLET BAŞKANI) TAYİN ETMEK VE İTAAT ETMEK NAKLİ DELİLLER GEREĞİ VACİPTİR

 

FİTNE ZAMANI DEVLET REİSLİĞİ

RESULÜLLAH S.A.V. ŞÖYLE BUYURDU;

 “ SİZİNLE ZAMANIN DURUMU NASIL OLACAK? VEYA YAKINDA BİR ZAMAN GELECEK İNSANLAR ARADA KALBURLANIRCASINA AYIKLANACAK (İYİLER GİDECEK) REZİLLER KALACAK, ŞÖYLE BİRBİRLERİNE GİRECEKLER.” BUYURUP PARMAKLARINI BİRBİRİNE KENETLEDİ. DEDİLER Kİ; BİZE NE YAPMAMIZI TAVSİYE EDERSİNİZ. EY ALLAH’IN RESÜLÜ? RESÜLÜLLAH S.A.V. “MARUF OLANI ALIRSINIZ, MÜNKER OLANI TERKEDERSİNİZ, İÇİNİZDEN SEÇKİN KİMSELERİN EMRİNİ KABUL EDERSİNİZ, İLİMDEN MAHRUM OLANLARIN EMRİNİ TERK EDERSİNİZ” BUYURDU. (Ebu Davut 4342)

Takvaya yapışınız ve başınızdaki halife siyah bir köle dahi olsa onu dinleyip itaat etmeye sarılınız. Siz benden sonra şiddetli ihtilafı göreceksiniz. Onun için benim sünnetime ve hidayete mazhar kılınmış olan hulefa’yı Raşidin’in sünnetlerine yapışınız. Bu sünnetleri dişlerinizle tutar gibi sıkıca tutunuz.ihdas edilen(dinde dayanağı olmayan) şeylerden sakınınız. Çünkü her bid’at dalalettir. (İbn-i Mace 42)

 703 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın