• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://plus.google.com/105781278635982310194/posts
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

MÜMİNLERİN HEPSİ; ALLAH’I TANIMA, TEVEKKÜL ETME, SEVME, GELEN KAZA VE BELAYA RAZI OLMA, KORKMA VE ÜMİT BAĞLAMADA VE İMANIN ESASLARINDA DENKTİRLER. İBADET VE TAATDA FARKLIDIRLAR.

MÜMİNLERİN HEPSİ; ALLAH’I TANIMA, TEVEKKÜL ETME, SEVME, GELEN KAZA VE BELAYA RAZI OLMA, KORKMA VE ÜMİT BAĞLAMADA VE İMANIN ESASLARINDA DENKTİRLER. İBADET VE TAATDA FARKLIDIRLAR.

 

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH’IN ADIYLA

Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri Allah a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. "Allah'ın peygamberlerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız. İşittik, itaat ettik. Ey Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş sanadır" dediler. 2/285.

 

Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel nimetlerden gizlice ve açıkça sarf eden kimseyi misal gösterir: Hiç bunlar eşit olur mu? Övülmeğe layık olan Allah'tır, fakat çoğu bilmezler. 16/75.


Allah iki adamı misal veriyor: Biri hiçbir şeye gücü yetmeyen bir dilsiz ki efendisine yüktür, nereye gönderse bir hayır çıkmaz; bu, doğru yolda olan, adaletle emreden kimse ile bir olabilir mi?* 16/76.

 

Haberiniz olsun ki, biz her şeyi bir kadere göre yarattık. 54/49

 

. Ey inananlar! Allah'tan sakının, dürüst söz söyleyin de Allah işlerinizi kendinize yararlı kılsın ve günahlarınızı size bağışlasın. Kim Allah'a ve Peygamber'ine itaat ederse, şüphesiz büyük bir kurtuluşa ermiş olur. 33/70-71

 

Göklerin ve yerin mirasçısı Allah olduğu halde, Allah yolunda siz niçin sarf etmiyorsunuz? İçinizden Mekke'nin fethinden önce sarfeden ve savaşan kimseler, daha sonra sarfedip savaşan kimselerle bir değildirler, öncekiler daha üstün derecededirler. Allah, hepsine cenneti vadetmiştir. Allah, işlediklerinizden haberdardır.* 57/10.

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
285 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın