• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://plus.google.com/105781278635982310194/posts
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

MEHMET ZAİT BURSEVİ SÖZLERİNDEN

MEHMET ZAİT BURSEVİ
SÖZLERİNDEN
“’Bunca yıllık dervişiz, bir sonuç olmadı’ diyenlere verdiği cevap: ’Ne yapayım, verilen vazifeleri yapmıyorlar ki!.. Zikri, verilen vazifeleri yapmıyorlar ki sonuç beklesinler. Sonuç olmaz. Kişi zikri yapacak, mahsulü ekecek ki biçsin. Zikri yapmayınca sonuç hasıl olmuyor. Aynı hamlıkla, yemyeşil, gömgök, ekşi-turşu devam ediyor.”
“İmamlık kadar yüksek meslek olmaz. Gençler imamlığın kıymetini bilmiyor, mebus olmak istiyor. Sanıyor ki o çok büyük hizmettir. Ama imamlığın kıymeti daha fazladır.”
“Kardaş, arkadaşlık pekey demekle kaimdir.”
“İnsanın canının istediği herşeyi yemesi ve giymesi israftan sayılmıştır.”
“Sünnet sadece abdest almadaki, namaz kılmadaki, yemek yemedeki sünnetlerden ibaret değildir, bütün hayatımızı kuşatır. Oturuşta, kalkışta, eve giriş-çıkışta, giyimimizde. Kısaca her türlü işimizde sünnet üzere olmak zorundayız.”
“İnsanlar hasta olduklarında sıhhatlerinin muhafazası için doktorların tavsiyesine nasıl uymak zorunda ise, insanlık denilen kemal mertebesine ulaşmak için de halvetlere girmek mecburidir.”
“Allah demekten daha efdal ibadet yoktur. Her nefeste Allah’ı hatrla.”
“Nasıl ki ananın babanın sözü dinlenilmeden rızası kazanılmıyorsa; üstadların da sözü dinlenilmeden, gösterdiği yolda yürünmeden, âhireti kazanmak mümkün değildir.”
“Saltanat sahibi olmak hüner değil; Allah’ın rızasını kazanmaktır hüner!...”


3222 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın