• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ali.gulhan.58
  • https://plus.google.com/105781278635982310194/posts
  • https://www.twitter.com/ali69gulhan
ali gulhan

BESMELE

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH’IN ADIYLA

       BESMELE, Allah’a taraf olmanın başlangıç ifaesidir. Kişinin Allah’ın buyruğu gereğince Hakka yönelerek kendini Allah'ın insanlara yaratılışta verdiği dine ver. Zira Allah'ın yaratışında değişme yoktur; işte dosdoğru din budur, fakat insanların çoğu bilmezler.” RUM/30. Allah’a yönelerek samimi bir kalp ile kendimizi ona teslim ederek onun rızasını kazanmanın gayretinde olmak gerekir.

      Bunun için ruhen ve bedenen her davranışımızda sadece ve içtenlikle riya karıştırmadan besmele ile başlamak gerekir. Besmeleyi ne kadar gafletten uzak şuur ile ifade edersek o nisbette ALLAH’A Yakınlığımız artar.

      Hidayete kavuşmada kul tercih ve murat edecek bu yolda gayret gösterecek Allah’da emri gereğince “Allah kimi doğru yola koymak isterse onun kalbini İslamiyet'e açar, kimi de saptırmak isterse, göğe yükseliyormuş gibi, kalbini dar ve sıkıntılı kılar. Allah böylece, inanmayanları küfür bataklığında bırakır” 6/125. Bize hidayetine kavuşturup kalbimizi İslamiyet’e KALBİMİZİ açacaktır.

      Besmele Allah’ın hoşuna gitmeyeceği fiil ve davranışlara çekilemeyeceğinden, doğru olan  nedir bunu iyi kavramak gerekir. Allah mutlak manada kendi yoluna uymayı bize; “Bu, dosdoğru olan yoluma uyun. Sizi Allah yolundan ayrı düşürecek yollara uymayın. Allah size bunları sakınasınız diye buyurmaktadır.” 6/153. Buyurmaktadır.

      Allah’ın bizlere uymamız gereken doğru yolun ne olduğunuda; "Rabbinden sana vahyedilene uy. O'ndan başka ilâh yoktur. Ortak koşanlardan da yüz çevir".En’am 106 "İşte bu (Kur'ân) da mübarek bir Kitap'tır. Onu biz indirdik. Ona uyun ve Allah'tan korkun ki, size rahmet edilsin." EN’AM 155 "Elif, lâm, mîm, sâd. (Bu,) sana indirilen bir Kitab'tır. Onunla (insanları) uyarman ve inananlara öğüt (vermen) hususunda göğsünde bir sıkıntı olmasın".ARAF1-2

  KUR’AN-IN bize doğru yolu göstereceğini ve ona uymamızı emretmektedir.

      Eğer kur’an-ı ve peygamberi iyi bilmezsek yolumuzu ŞEYTAN bize güzel ve şirin gösterir. O zamanda biz mutlu sona ulaşacağımızı zannederken kendi felaketimizi hazırlamış oluruz.

      Mutlu sonun anahtarı KUR’AN-A tabi olmak PEYGAMBERİ  kendimize örnek almalıyız. O zaman BESMELE mutlu sona açılan kapı olur İnşaallah.

Allah kendisine hakkıyla kulluk yapmayı bizelere nasip etsin.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   7113 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın